Jsem doma

Rady a tipy pro zaměstnance

Při práci z domova bývá často složité oddělit pracovní a osobní život. Hrozí pak nebezpečí, že práce začne zasahovat do rodinného života nebo naopak. Mohou se zhoršit jak vztahy s rodinou a přáteli, tak i kvalita práce. Níže si můžete přečíst 8 základních doporučení, jak efektivně pracovat z domova.

DOPORUČENÍ 1

Oznamte vašemu okolí, že pracujete z domova. Čím jasněji to vysvětlíte, tím dříve se dokáží tomuto faktu přizpůsobit. Jen tak vás budou považovat za skutečně pracujícího člověka a nebudou od vás očekávat výkon jiných než pracovních činností.

DOPORUČENÍ 2

Stanovte si pracovní dobu, v jejímž průběhu nechcete být rušeni, a požádejte rodinu a přátele, aby to respektovali.

DOPORUČENÍ 3

Vytvořte si pracovní kout nebo domácí pracovnu. Pracovat na jídelním stole lze pouze dočasně.

DOPORUČENÍ 4

Přechod „z domova do práce“. Před prací se oblečete do formálního oděvu, jako kdybyste šli na důležitou schůzku. Ženy se mohou namalovat. Začnete pracovat vždy jakmile odejdou děti do školy. Uvaříte si kávu, vstoupíte do pracovny a „zamknete“ dveře. Tím začíná Váš pracovní den.

DOPORUČENÍ 5

Přechod „z práce domů“. Vypnete počítač, zatáhnete záclony a zamknete svou pracovnu. Převléknete se z pracovního oděvu a dáte si sprchu nebo si napustíte vanu. Naplánujete si nějakou sportovní aktivitu pravidelně v době, kdy byste měli končit. Začnete psát s dětmi jejich domácí úkoly. Půjdete na procházku se psem nebo jen tak kolem domu. Až se vrátíte, budete se cítit, jako kdybyste práci právě opustili. Oznámíte svým dětem, že v 17.00 končíte a mají právo vám vstoupit do pracovny.

DOPORUČENÍ 6

Některé práce vyžadují jen velice omezený kontakt s lidmi z vnějšího světa a mohli byste se cítit osamělí. V takovém případě je vhodné si plánovat společenské a sportovní aktivity, přátelská setkání a jiné činnosti.

 

Chcete se dozvědět více? Doporučujeme vám zhlédnout webinář o práci z domova na těchto stránkách nebo si můžete přečíst publikaci „Práce na dálku“ od společnosti TALENTWORK, ze které jsme pro vás sestavili výše uvedená doporučení.

Publikace ke stáhnutí zde